صفحه شخصی حامد خانجانی   
 
نام و نام خانوادگی: حامد خانجانی
استان: تهران - شهرستان: تهران
رشته: کارشناسی ارشد عمران
تاریخ عضویت:  1393/02/11
 روزنوشت ها    
 

 نقدی بر چهارمین دوره انتخابات شورایاری های محلات تهران بخش عمومی

3

چهارمین دوره انتخابات شورایاری های محلات شهر تهران 22 اسفندماه 93 برگزار گردید. دوره ای که پیش از برگزاری، از طرف مسئولان شورای شهر به عنوان بلوغ شورایاری ها مطرح می شد و آقای دکتر طلایی نائب رئیس شورای شهر تهران در سخنرانی که مورخ 16 اسفندماه در بوستان جوانمردان ایران در منطقه 5 ایراد فرمودند بیان داشتند که از دوره اول برگزاری این انتخابات نسبت به دوره چهارم هدف گذاری ویژه ای در خصوص کارآمدی و تخصصی شدن این نهاد شده بوده است.

دیگر صاحب نظران حوزه شهری نیز از این انتخابات به عنوان دوره ای که نقش تخصص و دانش در آن تعیین کننده خواهد بود یاد می کردند، از اینرو بود که حدود 13500 نفر در این دوره کاندیداها شده، که اکثر آنها را افراد تحصیل کرده رشته های مرتبط با شهر و شهروندی تشکیل می دادند. در این بین ائتلافات گسترده ای نیز میان متخصصان معماری و شهرسازی و همچنین مهندسان ساختمان شکل گرفت که گمان می رفت مورد استقبال مردم محلات قرار گیرد.

لیکن آنچه در روز برگزاری این انتخابات در اطراف حوزه های رای گیری قابل مشاهده بود ردیف اتوبوس ها و مینی بوس هایی بود که از محلات دیگر و بعضا از شهرستانهای اطراف تهران جهت شرکت در این انتخابات آمده بودند. مسئله این بود که اغلب اعضای شورایاری های سابق با سوء استفاده از روابط و امکانات و با تجربه ای که از برگزاری دوره های پیشین این انتخابات داشتند و با توجه به آگاهی از مشارکت نسبی مردم، نسبت به ایجاد جامعه رای خارج از مردم محله اقدام کرده، که پس از اعلام نتایج مشخص گردید که البته درست برنامه ریزی کرده بودند. بنابراین اغلب اعضاء شورایاری سابق محلات با اکثریت آراء مجدد به عضویت این نهاد اجتماعی در آمدند.

در برخی از محلاتی که نگارنده اطلاع دارد، طی شش سال گذشته در دوره سوم این شوراها هیچگونه جلسه ای از طرف اعضاء سابق این نهاد (که اغلب افراد بدون تخصص می باشند) تشکیل نشده و البته هیچگونه اقدامی در جهت رفع مشکل مردم و محلات صورت نگرفته است و این اعضاء سابق با توجه به آگاهی از عدم استقبال مردم محلات نسبت به عملکرد خود، دوستان و خویشان و آشنایان خود را از سایر نقاط شهر و استان جهت رای آوری تدارک دیده بودند.

آنچه که هست دریغ عدم تحقق اهداف و آرمانهایی است که از طرف مسئولان شهر تهران برای رشد کیفی این نهاد اجتماعی و بالندگی محلات مطرح می شد و آنچه که می ماند دریغ عدم بهره گیری از جمعیت تحصیلکرده و جوانی است که این مقال را فرصتی جهت ایفای نقش تخصصی و اجتماعی خود می دانست.

در پایان جهت اصلاح آئین نامه انتخابات شورایاری ها پیشنهاداتی ارائه می گردد:
 

1. الزام به داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی برای داوطلبان عضویت.
2. محدود نمودن دفعات حضور و کاندیداتوری در این شوراها به دو دوره.
3. الزام به ارائه گزارش عملکرد سالیانه و پایان دوره این شوراها به شورای شهر.
4. محدود نمودن افراد رای دهند به ساکنان هر محله با ایجاد ابزارهایی مانند کارت ملی هوشمند.

منبع: ساخت و ساز پایدار

 

شنبه 15 فروردین 1394 ساعت 12:56  
 نظرات